Spady i marginesy

CZYM JEST SPAD?

Spad drukarski jest jedną z najważniejszych cech wymaganych do tego, aby Twoja praca mogła być prawidłowo wykonana przez drukarnię. Jednocześnie, brak spadów jest jednym z najczęściej występujących powodów odrzucenia pliku. Ważna informacja jest taka, że spad jest potrzebny na etapie introligatorni - spad umożliwia prawidłowe wycięcie pracy z arkusza. To oznacza, że potrzeba dodawania spadu do pracy jest całkowicie niezależna od techniki druku (druk cyfrowy, czy druk offsetowy).

Typowym błędem, powielanym konsekwentnie nawet przez zawodowych projektantów jest "zlecenie drukarni" dorobienia spadów. Na dole strony pokazujemy co może w takim wypadku zrobić drukarnia.

Ponieważ obraz wart jest tysiąca słów, przygotowaliśmy zestaw ilustracji prezentujących warianty wykonania pracy ze spadem, bez spadu, oraz bez spadu w opcji "doróbcie spad sami".

Projekt przygotowany nieprawidłowo BEZ SPADÓW!

Projekt w fomacie 85 x 55 mm.
NIE ZAWIERA SPADÓW*.

 

Po wycięciu pracy z arkusza, na krawędziach może pojawić się fragment niezadrukowanego papieru**.


Projekt przygotowany prawidłowo ze spadem 3 mm!

Projekt przygotowany w fomacie 91 x 61 mm.
Zawiera prawidłowy spad wlk. 3 mm dookoła*
  Po wycięciu pracy z arkusza nie są widoczne żadne wady wynikające z dopuszczalnej tolerancji cięcia

Projekt bez prawidłowych spadów, ale zaakceptowany do druku przez operatora!

Projekt w fomacie 85 x 55 mm.
NIE ZAWIERA SPADÓW*
  Za zgodą klienta projekt zostaje przeskalowany (powiększony) w celu utworzenia spadu**   Po wycięciu pracy z arkusza wygląda prawidłowo, ale niezgodnie z założeniem projektowym**

(*) Widoczne znaczniki cięcia zostały umieszczone wyłącznie po to, aby pomóc zwizualizować różnicę między dwoma sposobami przygotowania plików. O ile nie występują specyficzne wymagania -  znaczniki cięcia są zbędne.

(**) Wizualizacja pokazuje efekt celowo wyolbrzymiony.

 

MARGINES BEZPIECZNY

Margines bezpieczny jest niemal równie ważny jak spad. Zachowanie marginesu bezpiecznego ma na celu wizualną minimalizację niedokładności wynikającą z tolerancji cięcia. Poniżej ilustracje wyjaśniające jaki wpływ na jakość projektu ma zachowanie właściwego marginesu bezpiecznego.


Projekt przygotowany bez zachowania zalecanego marginesu bezpiecznego!

Projekt z marginesem bezpiecznym wlk. zaledwie 1,5 mm***

 

Tak może wyglądać projekt po wycięciu z arkusza przy dopuszczalnej tolerancji cięcia zaledwie 0,5 mm!


Projekt przygotowany z zalecanym marginesem bezpiecznym 4 mm!

Projekt przygotowany z marginesem 4 mm***  

Po wycięciu pracy z arkusza przesunięcie jest widoczne tylko minimalnie


Pamiętaj: im większy margines bezpieczny, tym mniej widoczna jest niedokładność przycięcia.

Zasada zachowania prawidłowego marginesu bezpiecznego nie dotyczy tylko ramek, ale wszystkich elementów graficznych, które masz zamiar umieścić w pobliżu krawędzi projektu. Logo, teksty, ornamenty itp - odsuń od krawędzi projektu na odległość minimum 4 mm (im więcej tym lepiej).

(***) W wizualizacji projektu nie pokazaliśmy spadu aby wyraźnie pokazać wielkość ramki. Jeśli kolor tła ramki ma być inny niż biały, spad jest absolutnie wymagany.